Se afișează postările cu eticheta Vila Straja. Afișați toate postările

Intotdeauna cand ma gandesc la statiunea montana Straja, imi tresare sufletul intr-un mod deosebit de placut! 

In marea majoritate a cazurilor din cele peste 10 ori cand am ajuns in vacanta la Straja, m-am simtit mereu intr-o aventura! Singura data de care nu imi place sa-mi aduc aminte este cand mi-am rupt piciorul in fata vilei Alpin! Dar ... se mai intampla, ceasul rau, pisica neagra, gheata la mal! :) 


Am avut parte de aventuri va spuneam. Aventuri de la peripetii montane gen, facut de trenulet cu saniile, si ne-am strans aproape 40 de saniute cu peste 50 de persoane la bord, si va dati seama ca am prins VITEZA!
Cu viteza prinsa ne indreptam direct spre casuta din mijocul partiei de pe Platoul Soarelui! Cred ca atunci era in constructie.
Stiu sigur ca eu eram Locomotiva, si am URLAT cat m-au tinut plamanii:
- "Rupe-ti Trenuuuuuuuu'!!!" si am luat curba maxim la dreapta, in urma mea rostogolindu-se tot trenul uman, exact ca in filmele cu trenuri de deraiaza de pe sine. Spre norocul nostru, nu a fost nimeni ranit din aceasta aventura Strajereasca.
Tot la straja am avut parte si de "aventuri" fierbinti in nopti reci de iarna, dar asta nu am de gand sa va povestesc asaaa pe blog :D.

Caci vorbim de aventuri, tocmai am aflat ca s-a deschis parcul de aventura Straja, aici se pot organiza o sumedenie de chestii interesante pentru copii, dar si pentru adulti.


Un parc de aventura intr-un loc plin de energie pozitiva, nu face decat sa intareasca caractere si sa aduca statiunii Straja inca o MARE bila alba pentru Turismul Romanesc. Din cate am inteles de la localnici sau de la cei care au cate o vila pe acolo, statiunea Straja reprezinta o comunitate stransa. Se sfatuiesc impreuna si incearca sa gaseasca solutii noi an de an, astfel incat sa atraga cati mai multi turisti. Cu ceva timp in urma, s-a dat drumul chiar la o telegondola, astfel incat turistii sa se poata deplasa si cu alte metode decat masina, sau telescaun.


Daca in perioada sezonului de schi, Statiunea Straja este mereu in forfota, in perioada de vara lucrurile sunt putin mai linistite. Acum, avand parte de o reala AVENTURA cred ca o sa fie mai multa zarva si pe timp de vara sau in extrasezon.


Cu siguranta o parte dintre corporatiile din Romania vor folosi parcul de aventura pentru a consolida relatiile de colegialitate cu ajutorul adunarilor de tip team building la Straja.

Eu unul abia astept sa ajung la straja si la Vila Alpin, locatie care mie imi este draga inca de pe vremea studentiei. Iar daca vei alege sa faci un sejur la Straja, garantez ca, indiferent de perioada aleasa, te vei distra de minune.
Acest articol a fost scris pentru SuperBlog 2014
© Imagini: Vila Alpin si turistik






Întotdeauna am apreciat lucrurile naturale, locurile ce sunt pline de SUFLET! Situaţiile pozitive ce aduc bogăţie sufletului.

Unul din locurile dragi sufletului meu este staţiunea Straja! 
Am petrecut multe clipe frumoase, speciale, pline de bucurii sufleteşti (şi trupeşti) aici.



Pentru cititorii care nu ştiu nimic despre Straja, îi invit să îşi îndrepte paşii către inima Carpaţilor Meridionali, în judeţul Hunedoara, la aproximativ 25 de kilometri de Petroşani. Măcar o dată în viaţă trebuie să facă un sejur la Straja! Cu siguranţă se vor întoarce cu plăcere!
Dacă nu le este la îndemână să dea o fugă reală acolo, invitaţia se transformă într-o invitaţie virtuală! 

Cu ajutorul internetului puteţi vizita întreaga Straja! 
Ca şi recomandare personală, poate cea mai frumoasă vilă pentru a înnopta şi pentru a petrece un sejur la munte, este Vila Alpin!

Am ajuns de nenumărate ori la minunatele gazde, am mâncat, am petrecut, mi-am încărcat bateriile cu energia pozitivă ce se simte în întreaga staţiune Straja!

Poate nu ştie lumea, dar la Straja se găseşte cel mai mare domeniu schiabil de pe teritoriul României. Aici poţi învăţa tainele schiatului şi ale sporturilor de iarnă, bine o parte din ele ;) .
Aici am pus eu prima dată schiurile în picioare, aici am căzut prima dată de pe schiuri, aici am învăţat regulile Muntelui şi ale schiatului!

Chiar dacă nu ştii să schiezi, nu e nici o problemă, la Vila Alpin poţi cere sfaturi pentru a beneficia de un instructor personal! El te va ajuta să te bucuri de schi la Straja

Iar dacă sporturile de iarnă nu te atrag, nici o problemă! Poate faci parte dintr-o echipă sportivă, sau poate pasiunea ta este dansul... Apropo de dans! Ştiu sigur că un club de dans sportiv drag mie, face mereu Cantonament la Straja

La Vila Alpin se găseşte o sală mare ce poate fi folosită pentru Team Building-uri sau pentru prezentări de caz, sau pentru a face diverse activităţi specifice unei ECHIPE, fie ea sportivă sau nu! 

Mai sus vă invitam la o vizită virtuală prin Straja şi, implicit la Vila Alpin! 

Pe site-ul lor, alpinstraja.ro, puteţi face un tur virtual, aici găsiţi cam TOT ce trebuie să ştiţi pentru un sejur minunat la Straja! 

Site-ul este plin de informaţii! De la informaţii despre pârtiile de schi, până la condiţii şi preţuri de cazare.

Ca şi sugestie celor care administrează site-ul: Eu personal găsesc meniul de navigare prea ... MIC! Cocoţat acolo în vărf de site, nu se distinge prea bine şi face greoaie deplasarea prin turul virtual! În rest, nu pot să spun decât lucruri de bine! 

Nu mai lungesc vorba că aduce sărăcie ... rămâne doar să vă recomand cu Întreg Sufletul vizitarea staţiunii Straja şi gazdele călduroase ale Vilei Alpin! 

Cu speranţa că voi ajunge curând să le calc ... DIN NOU ... pragul ... vă urez de pe acum: Sejur Plăcut! :) 


Acest articol a fost scris pentru SuperBlog 2013
Sursa imagini www.alpinstraja.ro 

Tocmai mi-am aprins o narghilea!
Aaaahhh !
Am deschis o bere şi am dat cu "Play" la următoarea piesă:


Vălătuci de fum aromat, lămâie şi mentă,
Îmi îmbie gândurile, muzica curge prin vene,
Amintirile curg una câte una, vie îmi este amintirea,
De iarnă mă cuprinde un dor, şi de o cană de vin fiert !

Pe creastă ninsoarea coboară, pe drum nu mai este nimeni,
Cu toţii suntem în cabană, jucăm o carte,
Turnăm în pahare, iar hangiul ne este alături, 
Ne surprinde cu încă o OALĂ de vin fiert!

Muzica dansează, oamenii cântă, 
Şi visul meu cântă, iubiri ce se scurg, 
O căldură plăcută îmi curge prin vene,
Uniţi suntem, cu muntele! 

Staţiunea Straja mereu mă face să-mi pierd capul!
Am fost cu mare plăcere de fiecare dată când am ajuns prin zonă! 

Pot spune că, de câţiva ani buni nu ratez iarnă fără Straja!
Bine, până acum doi ani când, printr-o circumstanţă necunoscută mie, chiar în faţa vilei Alpin mi-am rupt piciorul! Eu cred că un pitic mic mic s-a supărat pe mine şi mi-a pus piedică daaaar, să lăsăm piticii în lumea lor! 

De mai bine de 6 ani nu ratez primul weekend din decembrie pentru a merge cu o întreagă armată la Straja!
În acea perioadă se ţine, deja FAIMOASA EXCURSIE a studenţilor medicinişti! Iar când am spus armată nu am spus degeaba! Doar cabanierii şi gazdele din întreaga staţiune ştiu ce vorbesc! Peste 300 de persoane vin SPECIAL în acea perioadă la Straja! Majoritatea studenţi la medicină! Bineînţeles că este binevenit oricine doreşte să se distreze cu ADEVĂRAT! 


V-am povestit despre excursia studenţilor la medicină pentru că şi eu sunt un fost student medicinist, şi, deobicei începem cazările de la VILA ALPIN! Poate cea mai mare din Straja! Apoi după ce am umplut TOATE camerele, se caută cazare la celelalte cabane/vile din Straja! 


Nu am cum să vă povestesc despre VACANŢA DE VIS la Straja pentru că, pentru mine, de fiecare dată când ajung acolo este DE VIS! 


Începând de la ospitalitatea gazdelor, până la calitatea pârtiilor de schi! Tot este DE VIS! Poate nu ştiaţi dar, la Straja sunt 12 pârtii de schi ce însumează peste 26 de km de domeniu schiabil.
O mare parte din acest domeniu fiind acoperit cu zăpadă artificială prin folosirea tunurilor de zăpadă! Toate aceste pârtii fiind echipate cu instalaţii de transport pe cablu - Teleschi! 

Nu are rost să vă spun despre mâncarea din staţiunea Straja! Oriunde ai mânca este mâncare BUNĂ dar, parcă cea mai bună tot la doamna Camelia este!

Chiar dacă nu am mai găsit locuri de cazare la vila Alpin, de cele mai multe ori masa am luat-o acolo! 
Pentru cei pasionaţi de ciorba de burtă cel mai bun loc pentru a gusta cea mai bună ciorbă de burtă aici este! 


Nici micul dejun nu se lasă mai prejos, cu bucăţele de şuncă preparată în casă, carnaciori, brânză, ceapă roşie şi multă dragoste în pregătirea acestora! 

Nu are rost să continui această povestire despre STRAJA şi despre Vila Alpin deoarece pot să vă povestesc 10 zile şi nu am să termin de povestit!

Am să vă invit pe fiecare dintre voi să face-ţi o tură până acolo şi, garantez că vă veţi întoarce cât de repede posibil! Cu urări de bine sper ca anul acesta să pot ajunge, deşi, acum sunt la mai bine de 2000 de km distanţă daaar, cine ştie!

Până data viitoare, al vostru EU!


Acest articol a fost scris pentru SuperBlog 2013